top of page

Egzersizlerde Nötr Pelvis Pozisyonu Korumak Yerine Posterior Tilt Pozisyonunda Çalışmak Daha İyidir.

Öncelikle Nötr Pelvis (nötral Pelvis) pozisyonunu açıklayarak başlayalım. Pelvisin her iki yanında bulunan Anterior Superior İliac Spine (ASIS)’ın ve Pubic Symphsis (PS) yani İlium ve Pubic’in birleştiği noktaların tüm düzlemlerde aynı hizada birleşerek oluşturduğu üçgen pozisyonuna Nötr Pelvis Pozisyonu denir. Nötr pozisyonda çalışmanın en büyük faydalarından bir tanesi pelvis kompleksine dahil olan kasların dengeli bir şekilde gelişimini sağlamasıdır.

Eğer ASISler PS’den daha geride (aşağıda) ise Pelvisin pozisyonuna Posterior Pelvic Tilt denir. Bunun tam tersi yönünde olması yani ASISler PS’den daha önde (yukarıda/ileride) ise bu duruma da Anterior Pelvic Tilt denir. (Resim-1)

Pelvis nötr pozisyonda iken ortaya çıkan omurga pozisyonuna Nötr Omurga adı verilir. Bununla da omurganın nötr kıvrımlarına (2 kifoz, 2 lordoz) sahip olduğu anlaşılır. (Resim-1 Neutral Pelvis) Nötr Omurga Pozisyonundaki kıvrımlar omurga için önemlidir. Çünkü; bu kıvrımlar vücut için amortisör görevi görür.

Şimdi bu kadar açıklamadan sonra gelelim konumuz olan Posterior Tilt pozisyonunda çalıştırılması gerektiğini söyleyenlere cevabımıza: Bunu söyleyen eğitmenler genelde kişi sırt üstü pozisyonda yatarken Posterior Tilt pozisyonunda çalıştırmayı tercih ediyorlar. Bunun sebebi ise genellikle Core bölgesindeki kasların dengesizliği (esneklik ve kuvvet yönünden) sebebiyle çalıştırılan kişinin ders içerisinde veya sonrasında bel ağrısı yaşamaması adınadır. Bu yaklaşım ilk bakışta kulağa doğru bir ifade gibi gelse de çalıştırılan kişiyi değil eğitmenin olumsuz bir eleştiri almama adına kendisini koruyan bir yaklaşımıdır. Ancak çalıştırılan kişi kendi açısından da dersin iyi geçtiğini düşünse de uzun vadede Pelvis çevresindeki kasların dengesiz gelişimi sebebiyle duruş bozukluklarına ve hatta sakatlıklara sebep olacaktır. Pelvis’in sürekli Posterior Tilt pozisyonunda çalıştırılması ile Pelvis çevresindeki kasların gelişimi de bu şekilde adapte olarak gelişim sağlayacaktır. Yani Postüral bozukluklardan Flat Back (Düz Sırt) yönünde eğilim göstermeye başlayacaktır. (Resim-2) Omurga ise Neutral kıvrımları kaybedecek ve amortisör görevini yerine getiremeyecektir. Vücutta oluşabilecek bu tip bir postür bozukluğu ileride omurgada disk ya da vertebral sorunlara yol açabilir.

Yetersiz bilgi ya da çalıştırdığı kişiden olumsuz bir yorum alarak kişiyi kaybetmek korkusu sebebiyle kendini bu şekilde korumaya çalışan eğitmenler sizi sağlınızdan edebilir. Şunu da unutmamak gerekir ki bu hiçbir zaman Posterior Tilt pozisyonunda çalışmayacağız anlamına da gelmez.


RESİM-1RESİM-2776 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


Yazı: Blog2_Post
bottom of page